استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در اجرای طرح اقدام ملی مسکن
۱۳۹۹/۰۱/۲۷ ۱۰:۰۰ eye 285

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: تمامی سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی که دارای زمین در محدوده شهرها هستند، یا دارای واحدهای مسکونی نیمه تمام بوده و یا واحدهای مسکونی تکمیل شده آماده فروش دارند می‌توانند در اجرای طرح اقدام ملی مسکن همکاری کنند. در این راستا مشوق‌هایی نیز تبیین شده است. به عنوان مثال اعطای تسهیلات ساخت بدون سپرده یا تسهیلات خرید مسکن، معرفی متقاضی خریدِ واحد مسکونی و تامین هزینه ساخت در طول اجرا توسط متقاضیان، امکان پیش فروش و همچنین در برخی از موارد از امکان تغییر کاربری اراضی که سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در راستای پاسخ به بخش خصوصی که همواره کمتر از نیاز، در طرح‌های ملی ساخت و ساز شرکت کرده است، وزارت راه و شهرسازی تلاش کرد تا با ابزارهای لازم این نگرانی را برطرف کند. به این ترتیب که از طریق سامانه، پروژه‌ها معرفی می‌شوند و از همان طریق نیز افراد و متقاضیان به سازندگان معرفی خواهند شد.

وی ادامه داد: با این روش از همان ابتدای کار، متقاضی مشخص است و نگرانی سازندگان برطرف می‌شود. همچنین، این نگرانی نیز برای سرمایه‌گذاران و سازندگان که به دلیل نبود سرمایه، عملیات اجرایی متوقف شود نیز برطرف خواهد شد. نگرانی دوم نیز برای سازندگان به این نحو برطرف می‌شود که پروژه با پولی که توسط متقاضیان پرداخت می‌شود، احداث خواهد شد. بنابراین سازندگان نیاز به ریسک سرمایه ندارند زیرا پروژه با پول متقاضیانی که از سامانه به آنها معرفی شده اند، احداث خواهد شد.

در این راستا به متقاضیان اطمینان داده شده است که واحدهایی که خریداری می‌کنند تحت نظارت دولت است و به گونه‌ای نیست که مشکلی در طی خرید و مشارکت داشته باشند و احتمال از بین رفتن منابع مالی شان صفر است. بنابراین با این تدبیر هم منافع سازندگان و هم مالکان حفظ می‌شود.