گزارش پیشرفت 80 درصدی روند ویرایش مباحث ۲۲ گانه مقررات ملی ساختمان
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ ۱۴:۵۹ eye 310

روند ویرایش مباحث ۲۲ گانه مقررات ملی ساختمان که از سال ۹۲ که توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی آغاز شده بود، پیشرفت ۸۰ درصدی داشته است.

این بازنگری در مباحث و ویرایش در نظر گرفته شده با همکاری 100 نفر از بهترین ظرفیت‌های علمی کشور و دانشگاه‌های کشور در مرکز تحقیقات و در دفتر تدوین مقررات آن مرکز ادامه دارد و در حال انجام است. شورای تدوین مستقر در مرکزتحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ابتدای امر مراحل را تایید خواهد کرد و سپس بررسی مجدد در معاونت مسکن و ساختمان صورت می‌گیرد. شایان ذکر است تایید نهایی در ستاد وزارتخانه تصویب صورت می‌گیرد و برای اجرایی‌شدن توسط وزیر راه و شهرسازی ابلاغ می‌شود.

مباحث ۲۲ گانه مقررات ملی و کنترل ساختمان شاملِ تعاریف، نظامات اداری، الزامات عمومی ساختمان، مصالح و فرآورده‌های ساختمان، بارهای ساختمان، پی و پی سازی، طرح و اجرای ساختمان های با مصلاح بنایی، طرح و اجرای ساختمان های بتن آرمه، طرح و اجرای ساختمان های فولادی، طرح و اجرای صنعتی ساختمان ها، ایمنی و حفاظت در حین اجرا، طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان ها، تاسیسات مکانیکی، آسانسورها و پلکان برقی، تاسیسات بهداشتی، لوله کشی گاز طبیعی، عایق بندی و تنظیم صدا، صرفه جویی در مصرف انرژی، علائم و تابلوها، پدافند غیرعامل، و در نهایت مراقبت و نگهداری از ساختمان هاست.

بر اساس اظهارات محمد شکرچی زاده، رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ۱۱ مبحث در دوره اخیر در مرکز تحقیقات منتشر شده که این مباحث بازنگری شده شامل مبحث سوم (حفاظت ساختمان‌ها در برابر حریق) سال ۹۵، مبحث چهارم (الزامات عمومی ساختمان) سال ۹۶، مبحث پنجم (مصالح و فرآورده‌های ساختمانی) سال ۹۶، مبحث ششم (بارهای وارد بر ساختمان) سال ۹۸ (در دست چاپ)، مبحث هشتم (طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی) سال ۹۸، مبحث سیزدهم (طرح و اجرای تأسیسات برقی ساختمان‌ها) سال۹۵، مبحث چهاردهم (تأسیسات مکانیکی) سال ۹۶، مبحث شانزدهم (تأسیسات بهداشتی) سال ۹۶، مبحث هجدهم (عایق‌بندی و تنظیم صدا) سال ۹۶، مبحث بیستم (علائم و تابلوها) سال ۹۶، و مبحث بیست و یکم (پدافند غیرعامل) سال ۹۵ است.

مباحثی که در شورای تدوین برای بررسی شده‌اند و برای تصویب نهایی  به وزارت راه و شهرسازی ارسال شده‌اند شامل سه مبحث: مبحث نهم (طرح و اجرای ساختمان‌های بتن آرمه)، مبحث یازدهم (طرح و اجرای صنعتی ساختمان‌ها) و مبحث پانزدهم (آسانسورها و پلکان برقی) است. مباحث تکمیل شده و در حال نظرخواهی یا در حال آماده شدن برای ارسال به وزارت راه و شهرسازی نیز چهار مبحث است که شامل مبحث هفتم (پی و پی سازی)، مبحث هفدهم (لوله کشی گاز طبیعی)، مبحث نوزدهم (صرفه‌جویی در مصرف انرژی)، و مبحث بیست و دوم (مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها) است.

مباحث در دست تدوین را نیز دو مبحث هستند: بازنگری مبحث دهم (طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی) پیشرفت ۱۰۰ درصدی داشته و در حال تهیه پیش‌نویس اولیه جهت نظرخواهی است. همچنین، بازنگری مبحث دوازدهم (ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا) ۸۰ درصد پیشرفت داشته است.